Łuszczycowe zapalenie stawów - objawy, dieta, leczenie i zdjęcia

2020-10-19
Łuszczycowe zapalenie stawów - objawy, dieta, leczenie i zdjęciaŁuszczycowe zapalenie stawów to trudna pod względem diagnostycznym i terapeutycznym choroba, z którą zmaga się część osób z łuszczycą. Objawia się występowaniem na skórze stawów charakterystycznych wykwitów.

Co to jest łuszczycowe zapalenie stawów?

Łuszczycowe zapalenie stawów (zwane również łuszczycą stawową) podobnie jak łuszczyca to schorzenie autoimmunologiczne. Polega na wzmożonej pracy układu odpornościowego, który w obronie przed bakteriami i zarazkami zamiast je zwalczyć - zaczyna atakować własne komórki. Prowadzi to do pojawienia się stanów zapalnych, które w przypadku łuszczycowego zapalenia stawów zajmują układ kostny.

Pacjenci zmagający się z ŁZS narzekają, że ich stawy są obrzmiałe, opuchnięte, bardzo obolałe. Towarzyszyć im może obrzęk i zesztywnienie. Skóra wokół nich może być zaczerwieniona, czasem też wrażliwa na dotyk. Pojawia się uczucie nieprzemijające dyskomfortu, czasami również zmęczenie, osłabienie czy utrata łaknienia.

Łuszczycowe zapalenie stawów, w przeciwieństwie do klasycznej postaci łuszczycy, nie jest uznawane za chorobę dermatologiczną. Ze względu na to, że dotyczy ono bezpośrednio zaburzeń układu ruchu, diagnozowane jest i leczone w poradniach reumatologicznych.

Objawy łuszczycowego zapalenia stawów

Łuszczycowe zapalenie stawów to przewlekły stan zapalny organizmu charakteryzujący się okresem wielu zaostrzeń i remisji. Może współistnieć na równi z innymi chorobami, choć najczęściej występuje razem z łuszczycą. W tym przypadku, typowym objawem świadczącym o pojawieniu się choroby są nie tylko dolegliwości bólowe ze strony układu mięśniowo-szkieletowego, ale również wykwity skórne zlokalizowane w miejscu występowania bólu - czyli w okolicach stawów.

Z obserwacji medycznych wynika, że zmiany zapalne występują zazwyczaj na całej powierzchni stawów, włącznie z przyczepami ścięgnistymi i tkankami okołostawowymi. Łuszczycowe zapalenie stawów dość często występuje na równi z łuszczycą paznokci, którą cechują pęknięcia lub wgłębienia na płytce paznokciowej.

Łuszczyca stawowa najczęściej atakuje:
  • niesymetrycznie – ogniska zapalne występują w różnych miejscach na ciele (zwykle są to stawy rąk i stóp). Schorzenie może zająć wszystkie stawy jednej kończyny. Warto zaznaczyć, że kończyny dolne najczęściej są zajęte asymetrycznie.
  • symetrycznie – najczęściej spotykane w nadgarstkach, stawów rąk, stóp i stawów skokowych.
  • osiowo – zmiany dotyczą kręgosłupa i stawów krzyżowo-biodrowych.
  • dystalne stawy paliczkowe, czyli stawy palców rąk i stóp - łuszczyca w tej postaci z może prowadzić do ich zniekształcenia.
Jak pokazują badania, podręcznikowym objawem łuszczycy jest towarzyszący zapaleniu łuszczycowym stawów ból, sztywność i obrzęk stawów. Ich mobilność jest bardzo ograniczona, co może wpływać na zaburzenie codziennego funkcjonowania w postaci ograniczonej możliwości wykonywania ruchów.

Łuszczycowe zapalenie stawów - dieta

Choć nie ma jednych, ogólnych wytycznych dotyczących diety w łuszczycowym zapaleniu stawów, lekarze podkreślają, że podstawą jest dążenie do utrzymania prawidłowej masy ciała. Tym samym ograniczamy ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych takich, jak miażdżyca czy nadciśnienie.

Z prowadzonych badań na temat roli diety w leczeniu łuszczycy wynika, że spożywanie pokarmów zawierający kwasy omega-3 (głównie ryby i oleje roślinne) może mieć zbawienny wpływ zarówno na redukcję stanów zapalnych, jak i wydłużenie stanu remisji. Dodatkowo, naukowcy skłaniają się ku jedzeniu produktów zawierających antyutleniacze. Pacjenci z łuszczycowym zapaleniem stawów powinni unikać czerwonego mięsa oraz ograniczyć podaż tłuszczów zwierzęcych.

Jak rozpoznaje się łuszczycę stawową?

Łuszczyca stawowa to choroba, która dotyka zarówno kobiet jak i mężczyzn. Jej pierwsze objawy najczęściej obserwujemy u pacjentów w wieku 30-50 lat, choć jak informuje American College of Rheumatology może ona wystąpić również u dzieci.

Pierwszym etapem diagnostyki łuszczycowego zapalenia stawów są zazwyczaj podstawowe badania krwi, których wyniki nie pokazują poważnych odchyleń od normy. Następnie wykonuje się badania obrazowe, czyli tzw. zdjęcia rentgenowskie, obolałych stawów celem wykluczenia możliwych urazów.

Zarówno wielu dermatologów, jak i reumatologów, decyduje się coraz częściej na przeprowadzenie wśród swoich pacjentów badań genetycznych HLA-Cw6, czyli allelu charakterystycznego dla łuszczycy. Badanie jest szybkie, bezbolesne i wykonuje się je raz w życiu. Jego pozytywny wynik ułatwia dalszą diagnostykę w kierunku ŁZS.

Warto zauważyć, że w przypadku łuszczycy stawowej nie ma jednego, ogólnego wzorca choroby. Może być on związany zarówno z mnogimi wykwitami skórnymi zlokalizowanymi w okolicy stawów, jak również z ich pojedynczym występowaniem. Choroba, nieprawidłowo zdiagnozowana i leczona, może prowadzić do trwałego zniekształcenia stawów.

Pamiętajmy również, że względu na to, że łuszczyca stawowa powoduje zaburzenia ze strony układu ruchu, może ona prowadzić do zmniejszonej aktywności fizycznej. W efekcie wzrasta prawdopodobieństwo ryzyka otyłości powiązanego z wysokim poziomem cholesterolu i nadciśnieniem. To z kolei może wpływać na problemy kardiologiczne.

Zdjęcia łuszczycowego zapalenia stawów




źródło: http://www.pcds.org.uk/clinical-guidance/psoriatic-arthropathy

Leczenie łuszczycowego zapalenia stawów

Leczenie łuszczycowego zapalenia stawów obejmuje leczenie ogólne, w którym podstawę stanowi farmakoterapia. Lekami złotego wyboru jest metotreksat, etanercept i adalimumab.

Reumatolodzy, często razem z ortopedami i fizjoterapeutami, oprócz środków farmaceutycznych zalecają swoim pacjentom leczenie ortopedyczne np. poprzez fizykoterapię i kinezyterapię.

Rokowanie leczenia w przypadku łuszczycy stawów jest różne i zależy od ogólnego stanu zdrowia pacjentów. Może być utrudnione, gdyż często występują z nim inne schorzenia współtowarzyszące np. zespołu metabolicznego.
Pokaż więcej wpisów z Październik 2020

Polecane

pixel