Łuszczyca skóry twarzy - jak się objawia?

2020-10-22
Łuszczyca skóry twarzy - jak się objawia?

Łuszczyca to przewlekła, nawrotowa choroba dermatologiczna manifestująca się zajęciem skóry gładkiej ciała wykwitami o nieznanej etiologii. Mimo, że powszechnie uważa się, że ma ona podłoże genetyczne, możemy wyróżnić również czynniki środowiskowe mogące wpływać zarówno na zaostrzenie się zmian skórnych.

W klasycznych postaciach łuszczycy, zmiany skórne występują zazwyczaj na łokciach, kolanach i owłosionej skórze głowy. U niektórych mogą być one być zlokalizowane także na skórze twarzy, obejmując wtedy obszar brwi, nachodząc na linię czoła i włosów.

Łuszczyca skóry twarzy – jak się objawia?

W zależności od źródeł, przyjmuje się, że u 30 proc. wszystkich pacjentów z łuszczycą występują (lub występowały) zmiany na skórze twarzy. Postać kliniczna łuszczycy skóry twarzy to zazwyczaj łuszczyca zwykła plackowata będąca jedną z najczęściej występujących form łuszczycy. Polega na powstawaniu ognisk chorobowych o różnej średnicy - od kilku do kilkunastu centymetrów - w których można wyodrębnić nacieczone wykwity skórne o czerwonobrunatnej barwie pokrytych charakterystycznymi srebrzystymi łuskami.

Zmiany w łuszczycy skóry twarzy mogą być bardzo rozległe i przechodzić poza linię owłosienia na skórę czoła, a nawet karku. Towarzyszyć im może również nadmierne złuszczanie a także trudny do opanowania świąd.

Łuszczyca skóry twarzy może mieć ogromny wpływ na psychikę

Zarówno dermatolodzy, jak i psycholodzy podkreślają, że łuszczyca to choroba mająca istotny wpływ na naszą psychikę. Zmiany skórne zlokalizowane w widocznych miejscach, jak np. na skórze twarzy, są zazwyczaj trudne do ukrycia - nie tylko poprzez makijaż.

Badania pokazują, że łuszczyca to choroba silnie stresogenna mająca wpływ na funkcjonowanie psychospołeczne. Wyzwala u chorego zaburzenia w postaci depresji czy lęku. Może również zniekształcać obraz własnej osoby prowadząc do problemów z samoakceptacją.

Wielu pacjentów z łuszczycą, szczególnie z łuszczycą skóry twarzy, podkreśla, że mają kłopoty z przystosowaniem się do ograniczeń narzuconych przez chorobę. Czują się niepotrzebni, postrzegają siebie jako ciężar dla rodziny i bliskich. Są niedowartościowani i często wpadają w zakłopotanie w związku ze swoim wyglądem.

Lekarze podkreślają, że u wielu pacjentów z łuszczycą podstawą leczenia dermatologicznego jest nie tylko pielęgnacja skóry, ale również zachowanie odpowiedniej równowagi psychicznej. Pojawia się tutaj element psychoterapii jako skuteczny czynnik zmniejszający stany zapalne - stres w łuszczycy jest bowiem jednym z bodźców wyzwalających chorobę.

Jak dbać o skórę twarzy w łuszczycy?

Podstawą dbałości o skórę twarzy w łuszczycy jest jej regularna pielęgnacja zarówno poranna, jak i wieczorna. Opiera się na indywidualnie dobranych schematach pielęgnacyjnych uwzględniających demakijaż, tonizację oraz nawilżenie.

Do demakijażu łuszczycowej skóry twarzy stosujemy delikatne płyny czyszczące w postaci np. olejków do demakijażu czy płynów micelarnych. Szczególnie te ostatnie są polecane do skór wrażliwych, skłonnych do zaczerwienień. Przy wyborze odpowiedniego preparatu, sugerujmy się jego składem. Sięgajmy po produkty na bazie wody termalnej mające właściwości łagodzące i redukujące podrażnienia. Pomagają one doskonale zmyć makijaż ze skóry twarzy, nie naruszając przy tym jej bariery hydrolipidowej.

Po demakijażu, następuje tonizacja. Jej celem jest ochrona skóry przed bakteriami i drobnoustrojami oraz zapobieganie przed negatywnym wpływem czynników atmosferycznych. W przypadku osób z łuszczycą skóry twarzy jest to istotne dla przywrócenia skórze naturalnego PH oraz zapewnienie jej bariery ochronnej. Do tonizacji stosujemy preparaty bezalkoholowe posiadające w swoim składzie substancje aktywne w postaci wyciągów ziół np. arniki, białej herbaty czy łopianu.

Ostatnim etapem pielęgnacji jest nawilżenie. Tutaj stosujemy produkty mające na celu zredukowanie stanów zapalnych, ujednolicenie kolorytu oraz poprawę ogólnego wyglądu naskórka. Jest to niezbędny element pielęgnacji skóry twarzy z łuszczycą. Może on uwzględniać zarówno leki miejscowe stosowane w terapii łuszczycowej według zaleceń lekarza dermatologa, a także dermokosmetyki i preparaty naturalne.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2020
pixel