Łuszczyca paznokci - zdjęcia, leczenie, objawy i dieta

2020-10-19
Łuszczyca paznokci - zdjęcia, leczenie, objawy i dietaŁuszczyca paznokci to poważne schorzenie dermatologiczne, które dotyczy co drugiego pacjenta zmagającego się z łuszczycą zwykłą. Jak pokazują badania, choroba ta jest charakterystyczna dla osób cierpiących na łuszczycowe zapalenie stawów. Przyjmuje się, że u średnio ok. 80 proc. pacjentów z chorobami reumatologicznymi odnotowano kiedykolwiek problemy z płytką paznokciową.

Czym się charakteryzuje łuszczyca paznokci u nóg i rąk?

Łuszczyca paznokci u nóg i rąk manifestuje się różnie, w zależności od lokalizacji procesu zapalnego. Jej charakterystycznym objawem jest:
  • naparstkowanie paznokcia - pojedyncze, rozsiane wgłębienia na płytce.
  • rogowacenie podpaznokciowe - zgrubienie, pobruzdowanie płytki,
  • onycholiza - oddzielenie się płytki od łożyska.

Diagnostyka łuszczycy paznokci to spore wyzwanie dla lekarzy dermatologów ze względu na to, że jej objawy mogą być w początkowej fazie rozwoju mylone z innymi chorobami dermatologicznymi np. z grzybicą. Jej rozpoznanie obejmuje m.in. ocenę kliniczną, badania mykologiczne, histopatologiczne czy kapilaroskopowe.

Zdjęcia łuszczycy paznokci





źródło: http://www.pcds.org.uk/clinical-guidance/psoriasis-nail-psoriasis

Leczenie łuszczycy paznokci

Wybór metody leczenia łuszczycy paznokci stóp i dłoni uzależniony jest nie tylko od ogólnego stanu zdrowia pacjenta i stopnia rozwoju choroby, ale również:
  • ciężkości zmian łuszczycowych zlokalizowanych na paznokciach,
  • ich rozległości,
  • dolegliwości ze strony stawów (wykluczenie łuszczycowego zapalenia stawów).
Podstawą leczenia łuszczycy paznokci są preparaty miejscowe, które stosujemy bezpośrednio na płytkę paznokciową oraz na wały okołopaznokciowe. Lekiem pierwszego wyboru są glikokortykosteroidy, które aplikowane są często w połączeniu z preparatami keratolitycznymi mającymi na celu wygładzenie zrogowaciałej warstwy naskórka.

Jeżeli leczenie miejscowe nie przynosi rezultatów, lekarze decydują się na włączenie leczenia ogólnego. Dotyczy to przede wszystkim osób z nasiloną łuszczycą paznokci oraz tych, u których choroba występuje w wyniku łuszczycowego zapalenia stawów. W tym przypadku wybierane są preparaty łuszczycowe typu metotreksat czy cyklosporyna przynosząca dobre rezultaty w przypadku zajęcia łożysk paznokci.

Poważnym problemem terapuetycznym, z którym boryka się większość pacjentów z łuszczycą paznokci są ograniczone metody jej leczenia. Wynika to głównie z faktu, że ze względu na budowę paznokcia, leki stosowane zewnętrznie słabo penetrują macierz i łożysko paznokcia, co przekłada się na wolniejsze, widoczne efekty kuracji.

Leczenie paznokci to proces długotrwały i skomplikowany, wymagający od pacjenta pełnego zaangażowania. Z obserwacji medycznych wynika,m że okres wzrostu płytki paznokciowej wynosi ok. 6 - 24 miesięcy, co dla wielu pacjentów jest poważnym zniechęceniem do podejmowania dalszego leczenia.

Objawy łuszczycy paznokci

Typowym objawem łuszczycy paznokci są nieprawidłowości wynikające z kształtu i koloru płytki paznokciowej. Dla ułatwienia ich rozróżnienia, możemy podzielić je na dwie grupy:
  • Zmiany na macierzy paznokciowej - zagłębienia w płytce, jej pogrubienie, bruzdowanie, plamki.
  • Zmiany na łożysku - onycholiza, wylewy krwawe (tzw. krwiaki podpaznokciowe), plamy olejowe (tzw. łososiowe) dekoloryzujące płytki paznokcia, czy hiperkeratoza.
Głównym, najczęściej spotykanym i rozpoznawalnym objawem łuszczycy paznokci jest naparstkowanie płytki paznokciowej. Zjawisko to występuje u ponad 60 proc. wszystkich chorych i manifestuje się dużymi zagłębieniami w płytce. Długość zagłębień oraz to jak bardzo są rozległe może pomóc w diagnostyce schorzenia - sugeruje bowiem aktywność choroby i czas jej trwania.

Oprócz naparstkowania, wyróżniamy również onychyliozę. Jest to proces polegający na stopniowym rozwarstwianiu się płytki paznokciowej, który w porę nie zatrzymany prowadzi do złuszczenia i oddzielenia się poszczególnych warstw paznokciowych. W efekcie może wpływać na usunięcie płytki paznokcia.

W ocenie zmian łuszczycowych paznokci wykorzystuje się skalę NAPSI, mNAPIS oraz PNSS polegające na przyznawaniu punktów za występujące objawy. Im więcej punktów za dany objaw, tym większe prawdopodobieństwo występowania łuszczycy.

Łuszczyca paznokci - dieta

W przypadku chorób dermatologicznych, szczególnie łuszczycy, podstawą prawidłowego odżywiania jest dobrze zbilansowana dieta. Specjaliści od żywienia podkreślają, że choć nie ma żadnych zaleceń żywieniowych dla pacjentów łuszczycą, istnieje wiele badań wykazujących, że zmiana sposobu żywienia może wpływać na złagodzeniu objawów dermatozy.

Wskazania dla pacjentów z łuszczycą, w tym łuszczycą paznokci, obejmują:
  • unikanie alkoholu,
  • mniejsze spożycie czerwonego miejsca,
  • ograniczenie podaży tłuszczów pochodzenia zwierzęcego i produktów przetworzonych.
Sposób żywienia ma niebagatelny wpływ nie tylko na rozwój i przebieg łuszczycy, ale także na poprawę ogólnego stanu zdrowia. Dieta w łuszczycy to nie tylko same przeciwwskazania i ograniczenia. Odpowiednio dobrana pomaga zachować zdrowy wygląd skóry oraz znormalizować masę ciała dzięki czemu możemy uniknąć nadwagi.
Pokaż więcej wpisów z Październik 2020

Polecane

pixel