Witamina D pełni istotną rolę w procesie regulacji gospodarki wapniowo-fosforowej w organizmie człowieka. Pomaga w metabolizmie kości (wzmacnia je), ma działanie przeciwzapalne oraz hamujące reakcje immunologiczne. Uznawana jest za dobry środek w leczeniu chorób skóry o podłożu immunologicznym, czyli z zaburzonym szlakiem odpowiedzi odpornościowej.
Łuszczyca to nie tylko problem estetyczny ale choroba całego organizmu. Jej leczenie uznawane jest przez lekarzy dermatologów za spore wyzwanie terapeutyczne. Nie tylko dlatego, że do każdego przypadku pacjenta należy podejść indywidualnie ale również żeby zatroszczyć się zarówno o stan skóry chorego, jak i jego psychikę.
W Polsce leki immunosupresyjne stosowane są z powodzeniem w leczeniu łuszczycy o umiarkowanym i ciężkim przebiegu. Dzięki regularnie wykonywanym badaniom laboratoryjnym można przeciwdziałać rozwojowi działań niepożądanych, a także - co jest najważniejsze dla pacjenta - wrócić do aktywności społecznej ale również zawodowej.
Czy mając łuszczycę mogę oddać krew? “Oddając krew - darujesz życie” to hasło Polskiego Czerwonego Krzyża, który zajmuje się m.in. działaniami związanymi z organizacją i propagowaniem oddawania krwi celem ratowania zdrowia i życia ludzkiego. Powszechnie funkcjonuje wiele mitów na temat oddawania krwi - nie tylko dotyczące samego poboru, jak i przeciwwskazań czy skutków ubocznych. W tym artykule obalimy część z nich.
Retinoidy to pochodne witaminy A, które z powodzeniem wykorzystywane są w leczeniu umiarkowanej i ciężkiej postaci łuszczycy, w tym erytrodermii i łuszczycowego zapalenia stawów. Leczenie nimi uzupełniane jest często dodatkowo fototerapią dla wzmocnienia efektu terapeutycznego.
Kortykosteroidy (glikokortykosteroidy) to leki charakteryzujące się silnym działaniem przeciwzapalnym. Uznawane są za złoty standard i metodę pierwszego wyboru w profilaktyce przeciwłuszczycowej. Mimo tego, że działają szybko i skutecznie, nie są wolne od działań niepożądanych.