Metotreksat to środek immunosupresyjny będący syntetycznym analogiem kwasu foliowego. Stosujemy go w leczeniu umiarkowanej i ciężkiej postaci łuszczycy, szczególnie łuszczycy stawowej i erytrodermii łuszczycowej.
Badania molekularne na łuszczycę wykonuje się najczęściej u osób poniżej 20 roku życia (zwykle u dzieci), aby wykluczyć lub potwierdzić istnienie związku z antygenami HLA-Cw6 świadczących o możliwości dziedziczenia predyspozycji do łuszczycy. Ale nie tylko!
Leczenie bez sterydowe ma sens pod warunkiem, że opiera się ono na sprawdzonych produktach. Do naturalnych metod walki z łuszczycą wykorzystujemy znane i polecane preparaty, które nie wpłyną na pogorszenie naszego stanu zdrowia.
Stosowanie naturalnych metod leczenia chorób skóry, nie tylko łuszczycy, znane jest od wieków. Badaczom zajmującym się rolą i bezpieczeństwem wykorzystywania roślin zielarskich w walce z chorobami skóry, udało się wyodrębnić szereg surowców roślinnych mających dobroczynny wpływ na złagodzenie objawów skórnych.
Łuszczyca wieku dziecięcego manifestuje się innymi objawami niż łuszczyca osób dorosłych. Najczęściej objawia się w postaci grudkowych wyników, które swoim kształtem przypominają nacieczone punkciki, grudki czy pieniążki.
Przy wyborze preparatów na łuszczycę bez recepty sugerujmy się ich przeznaczeniem oraz składem. Decydujmy się na produkty mające działanie zmiękczające i nawilżające naskórek, a przy tym redukujące nadmiernie zgromadzoną łuskę.